Logo

بیمارستان قدیم

نام اثر : بیمارستان قدیم مساحت : ۲۷۷۶ متر مربع  نشانی اثر : خیابان امام خمینی ، امتداد خیابان اصلی شمالی جنوبی مرکز شهر بم به فاصله تقریبا ۳ کیلومتر از مرکز شهر قرار گرفته است . این بنا در سال ۱۳۰۹ هجری شمسی در زمان حکومت پهلوی احداث شده است طرح بیمارستان از طرح های وزارت بهداری وقت بوده که به وسیله استاد کربلایی محمد ضیغم پور از استاد کاران معماری بنای مشخصات بنا : طرح این بیمارستان از طح های جدید موجود در وزارت بهداری بوده که احتمالا نظیر آن در شهرهای دیگر نیز ساخته شده است . در ساخت این بنا دربم از شیوه رایج در منطقه استفاده شده است که حتی چند بادگیر در فضاهای ان ایجاد گردیده است .

طرح بیمارستان بصورتT بطور قرینه حول یک محور شمال جنوبی ودارای دوطبقع همکف و زیرزمین است . ورودی ساختمان در وسط ضلع جنوبی که بدنه اصلی بیمارستان است در داخل یک ایوان ستوندار است کهدر دوطرف این ایوان دو ایوان کوچکتر نیز وجود دارد . دو راهرو عمود برهم ف یکی شرقی غربی و یکی شمالی جنوبی دسترسی های داخلی این ساختمان هستند که اتاقها در طرفین انها قرار دارند .

 مصالح بکار رفته در این بنا عمدتا اجر با ملات ماسه وآهک ( ساروج ) است. به همین دلیل در یک سال که بارندگی زیاد شد و سیل بم را فرا گرفت زیر زمین این بیمارستان کاملا پر از اب گردید ولی ک.چکترین صدمه ای به بنای ان وارد نیامد. سقف زیر زمین دارای اجرکاری بسیار زیبایی است که از کارهای خوب استاد محمد معمارزاده راوری است مساحت زیر بنای بیمارستان ۲۷۷۶ متر مربع در دوطبقه است این بنا به عنوان بیمارستان طراحی وساخته شده است تزیینات آجری در بخش های از نمای جنوبی ساختمان وجود دارد . مالکیت این ملک دولتی است و زیر نظر وزارت بهداشت ودرمان می باشد . بیمارستان بم یکی ازاولین ساختمان های مهمی است که در منطقه با طرح جدید ولی بانحوه سنتی اجرا شده است .

 

       نمایی ازبیمارستان قدیم بعد از زلزله