Logo

مسجد جامع

این مسجد پس از مسجد رسول (اکرم) که درارگ بم ودر  سنه ی ۲۷ هجری ساخته شده است، از نظر تاریخی تقریباً دومین مسجد در بم می باشد. سقف ایوان غربی آن به مرور زمان ریخته و بنا به قول پرفسور پوپ متعلق به دوره ی صفاری (۲۵۴-۲۹۳ هجری قمری) است. این مسجد را برجای آتشکده ساخته اند که شاید مانند مسجد گوهرشاد دارای ایوانی بلند و مرتفع بوده، امّا در دوره های بعد سه ایوانی شده است.
محراب ایوان جنوبی آن دارای گچ بری و قدری کاشی کاری است . . ایوان جنوبی مختص تابستان بوده؛ چون از صبح تا غروب سایه گیر است. محراب ایوان شمالی آن مزین به آیات کلام الله مجید می باشد که آثاری از آن ها پیدا ست و مخصوص زمستان بوده زیرا در طول روز آفتاب گیر می باشد. در قسمت شمال غربی آن محرابی است که گچ بری و تاریخ ساخت آن با خط ثلث عربی (سنه ی ۱۱۶۴ هجری) را به ما نشان می دهد.
در جنوب غربی این مسجد، نزدیک به ورودی، شبستانی است که جدیداً مرمت و به زیلوهای سنتی مفروش گردیده. این شبستان به جهت کوتاه بودن سقف ها، شب های سرد زمستان مورد استفاده قرار می گرفته است. در سال ۱۳۳۷ هجری شمسی دیوارهای شمالی و جنوبی و شرقی مسجد آجرنما گردید که متاسفانه به سبک سنتی این بنا تغییرات بی اساسی وارد شد. اما در سال های اخیر نمای آجری آن را برداشته اند تا به سبک سنتی مرمت گردد.
تا سال ۱۳۵۴ هجری شمسی مرحوم حاج حسن قاضی مجتهد شهر، نماز جمعه را در اینجا برگزار می کرده و از آن تاریخ به بعدبه امامت ایشان در هر ماه مبارک رمضان،برگزاری نماز جماعت بر معنویت آن افزوده بود.تا اینکه در زلزله ۸۲ فرو ریخت که این مسجد ،در حال حاضر در وضعیت باز سازی است.