Logo

کشاورزی-پوشش گیاهی

کشاورزی

وجود آب و خاک حاصلخیز ، از بم چهره ای کشاورزی ساخته است.آنگونه که دشت هایش با درخت های نخل تزیین یافته ودر سایه سار آنها درختان مرکبات وگیاهان دیگر پرورش یافته اند.به جز خرمای بم که شهرت جهانی دارد و مرکباتش که بسیار معروف است ، انار این شهرستان نیز از دیر باز جزو محصولات صادراتی  به شمار می رفته است. وهمواره تحفه ای حکومتی برای بزرگان حکومتی بوده است.نوعی از این انار به نام کیانی ، از مرغوبیت خاصی برخوردار است. وبخصوص در بازار تهران بازار خوبی دارد.
بم از روزگاران قدیم در عرصه کشاورزی ،نه فقط از مناطق اطراف خود پیشی گرفته بلکه از جمله سرزمین های آباد و سر سبز بشمار می رفته .بخصوص در قرن چهارم هجری که بنا بر قول «ابن حوقل » کشت و زرع پنبه در این ناحیه   رونق خاصی داشته، که این خود بیانگر وجود قناتهای پر آب بوده است.زیرا می دانیم پنبه از جمله محصولات کشاورزی است که به آب زیاد نیاز دارد.علاوه بر این در همین قرن از نخلستانهای پر ثمر این شهر یاد شده ، واز نظر وسعت آنرا بزرگتر از جیرفت بشمار آورده اند.
علاوه بر این بم ناحیه مناسبی برای کشت و تولید درخت توت بوده، زیرا یکی از تولیدات بم در گذشته ابریشم و تهیه پارچه های ابریشمی بوده است. کشاورزی بم از دیر باز شهرت داشته است .مهمترین محصولات آن در درجه اول خرما- وسمه – حنا ودر مرتبه دوم دانه های روغنی – جو- نباتات علوفه ای و گندم  می باشد.علاوه بر این سیب زمینی – پیاز – چغندر قند ، گل آفتاب گردان(در قسمت غرب شهرستان )(یونجه، صیفی جات ،پنبه (در قسمت مرکزی  کشت می شود..
 اولین کسی که از کشت مرکبات در شهر بم خبر می دهد اعتماد السلطنه بود در نتیجه ۱۳۰سال قبل کشت مرکبات در بم رایج گشته است .
خرمای بم از جمله محصولات بی نظیر کشاورزی این منطقه ، انواع خرمای آنست که در جهان از شهرت ویژه ای برخوردار است. اگر چه خرمای آمریکا درشت تر از آنست ، اما آن هم ریشه در همین دیار دارد.زیرا به قول یکی از زرتشتیان بمی،آن خرما نیز از تبار همین خرماست که به وسیله چند تن از زرتشتیان از بم به کالیفرنیا برده شده ودر آنجا پرورش داده شد وبا تغییرات ژنتیک ،گونه ای درشت تر تولید کردند.
تقدس نخل در میان اقوام گوناگون چنان شکوه انگیز است که دست کم از هزاره سوم بیش از میلاد ،بر بیشتر سفالینه ها ،نگاره های سنگی،مهرها و اسناد،تصویر نخل به کار رفته ومنظومه های بسیاری در ایران برای نخل آفریده شده است.امروز را همین بس که ایرانیان با خرمای بم روزه می گشایندوگویی از خرمای شکر ریز آن «نمک گیر »شده اند . 
رکن مهم اقتصادی مردم بم تولید وصادرات خرماست.شاید ارائه  آماری مختصر بتواند جایگاه جهانی بم را در تولید خرما بیان کند... در ایران سالانه حدود نهصد هزار تن خرما تولید می شود و از این نظر ایران رتبه  نخستین را در جهان از آن خود کرده است. در سرتاسر جهان حدود سه هزار گونه خرما وجود دارد که دست کم چهار صد گونه آن در ایران می روید..از میان این سه هزار نوع ،بهترین ،مرغوبترین و پرطرفدارترین آن گونه ای از خرماست که تنها در بم و شهداد کرمان به دست می آید .از آن گذشته ، استان کرمان با تولید 215780 تن خرما  مقام نخست کشور را به خود اختصاص داده است.در استان کرمان نیز بیشترین خرما در بم ، بروات ، نرماشیر و پیرامون آن حاصل می شود.از میان نتیجه به دست می آید و آن این که بم از نظر کیفیت و میزان تولید مقام نخست جهانی را  در میان تمام شهر های تولید کننده خرما از آن خود کرده است..
 
پوشش گیاهی
الف: پوشش جنگلی: پوشش مذکور در بخش نخست پوشش جنگلی سردسیری شامل بادام کوهی –کهکم ،بنه ،زالزالک ،ارجن ،اورس است و بیشتر در ارتفاعات روئیده اند.پوشش جنگلی گرمسیری نیز شامل کهور،گز،تاغ و کنار و بیشتر در منطقه ریگان و فهرج گسترش دارند و روز به روز از وسعت آنها کاسته می شود.
ب: مرتع:پوشش گیاهی مرتعی شهرستان هم به دو بخش گرمسیری و سردسیری تقسیم می شود.پوشش سردسیری در مناطق کوهستانی جبالبارز روئیده و شامل تیپ خار زرد گل آهکی و تیپ درمنه،قیچ-و پوشش مرتعی گرمسیری شامل علف شور،ترات،خار شتر و اشنان است.
ج: انواع گونه های گیاهی:شامل گونه درختی مانند کهور،گز،کنار،بادام کوهی،کهکم،بنه و اورس- گونه های درختچه ای شامل تاغ،زرشک،دافنه،ارجن،تمشک و اسکنبیل- گیاهان علوفه ای شامل درمنه،اسپند،کلاه میرحسین،گون،اشنان،خار شتر،گرامینه،چرخه و علف شور و بالاخره گیاهان داروئی شامل آویشن،شیرین بیان،کلپوره،آلاله،بومادران و زیره سیاه می باشد.